Blog > Komentarze do wpisu

Poniedzielnik (16)- Zakładam czytanie

Zakładka do książki- papierowa lub kartonowa. Czasem nawet drewniana lub wykonana ze skóry, metalu, srebra (!). Taką definicję podaje angielska Wikipedia. Historia zakładek jest związana z rozwojem książek. Najwcześniejsze są datowane na średniowiecze, lecz jest pewne, że były używane także w czasach starożytnych. Zwoje papirusu osiągały czasem długość 40 metrów, trzeba więc było zaznaczyć jakoś miejsce, w których skończono czytanie. Jedne z najstarszych zakładek  typu "klips" z paska papieru welinowego (bardzo cienkiego i wysokiego gatunku), znaleziono w średniowiecznych klasztorach.

Obrotowa zakładka z papieru welinowego, używana do zaznaczania kolumny na stronie (ok. 1500 r.)

 Średniowieczne zakładki miały różne kształty: kosmyk przędzy lub obrotowy trójkąt. Królowa Elżbieta I została obdarowana jedwabną zakładką przez jednego z ówczesnych drukarzy.

Moda "zakładkowa" ulegała wraz z czasem przeobrażeniom. W XVIII i XIX w. popularne były zakładki w postaci wąskiej jedwabnej wstążki, umocowanej u góry książki. Jeszcze dzisiaj mozna takie zakładki spotkać w niektórych wydwanictwach.

                               

Zakładka grzbietowa

Pierwsze oddzielne (samodzielne) zakładki pojawiły sie w latach 50-tych XIX w. w epoce wiktoriańskiej( 1837-1901). Zakładki były wyszywane, wykonywane w celu użycia ich podczas czytania Biblii i w modlitewnikach. Stąd pojawiąją się cytaty biblijne.

"I am the Bread of Life" ("Ja jestem Chlebem Życia")- Zakładka wiktoriańska wyszywana ciemnoniebieskim jedwabiem

W XIX w. pojawiły się później  wyspecjalizowane manufaktury, zwłaszcza w Coventry (Anglia), centrum przemysłu jedwabniczego. Tkane zakładki z motywem wierszowanym Thomasa Stevensa są nazywane "Stevengraphs". W czasach wiktoriańskich były cenionym prezentem na każdą okazję i święto.

 Tkana jedwabna zakładka (Thomas Stevens).

Po koniec XIX wieku jedwabne zakładki stopinowo zostały zastąpione przez papierowe.

 Źródła:

1. Wikipedia: Bookmark (http://en.wikipedia.org/wiki/Bookmark)

2. The World of Bookmarks (http://www.miragebookmark.ch/wb_history.htm

 


Potrafię docenić scrapbooking. Zdaję sobie sprawę, ile czasu i energii wkłada się w wykonanie każdego małego arcydzieła. Ile radości sprawia taka praca osobom ją wykonującym, ile serca i pasji w nią wkładają. Wobec tego zostałam posiadaczką takich oto pięknych zakładek (jedna w prezencie na Dzień Matki). A można je znaleźć na Virginia Scrapuje:).                                           

 

A jak jest u Was? Używacie zakładek? Czym zaznaczacie czytaną książkę, żeby niepotrzebnie nie wertować wielu stronic od nowa?


piątek, 06 maja 2011, visell

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Ewa, *.elpos.net
2011/12/04 14:33:47
Zakładki to moja miłość - mam ich ponad 11 tysięcy. Kolekcjonuję z całego świata i z różnych materiałów. Pozdrawiam. Ewa
-
2011/12/09 21:20:11
11 tysięcy! Niesamowite! Podziwiam i dziękuję za komentarz:)
-
Gość: libertarian, *.play-internet.pl
2013/05/01 15:27:18
hmm wikipedia.. najlepsze źrodło wiedzy dla wolnych ludzi pod względem merytorycznym w polskim internecie. Muszę powiedzieć, że jesteś zuch dziewczyna:-) ciekawa świata:-)no i super się odcinasz w tym temacie o scrapbookingu heh www.terazlipno.pl/?page=3&show=2177 może pomyślałaś, żeby samej zredagować ten artykuł na plwiki..
-
2013/09/20 11:26:56
Fajny artykuł o czymś tak prozaicznym jak zakładka do książki. Kto by pomyślał że ma ona ponad 500 lat! Niektóre naprawdę ładne plus misternie zrobione. Ja często swoje gubię więc szkoda by były tych pięknych haha. Pozdrawiam!

Wycena udziałów sp z o o - krok po kroku.
-
2014/12/01 17:58:44
Ja też pierwszy raz widzę wpis o antropologii zakładek do książek :) To nie przecież przyczepy gastronomiczne, które powstały kilkanaście lat temu i łatwo poznać ich historię :) Skąd masz takie informacje? :)
Spis moli Lectorium. Nieskończoność czytania

Wypromuj również swoją stronę ARCHIPELAG ministat liczniki.org